Tento týden to je, kromě další várky pivoněk, jednoznačně o růžích!
Letošní jaro je na mě nějaké rychlé. Vždy se ani nenaději a kvete tamto či ono. To bude tím, že jsou děti pořád sem tam nemocné a když vyjdu po pár dnech ven, nestačím se divit, co všechno už kvete.
Letošní jaro je na mě nějaké rychlé. Vždy se ani nenaději a kvete tamto či ono. To bude tím, že jsou děti pořád sem tam nemocné a když vyjdu po pár dnech ven, nestačím se divit, co všechno už kvete.
Růže je klasika. Když chlap neví, jakou kytku ženě koupit, sáhne po růžích. Ty nikdy nezklamou. Já mám nejraději ty bílé nebo smetanové. A taky čajové.
A pro spoustu žen to je právě růže, která je pro ně nejoblíbenější. A je jim jedno, která barva. Čím to je, že je růže tak populární?
Plodem růže jsou nažky uzavřené v šípku. Šípky mají významné léčivé účinky.
Růže obsahují v květních plátcích směsi aromatických silic. Jejich množství velmi kolísá nejen u různých druhů a odrůd, ale i v závislosti na počasí a denní době. Hlavní vonnou složkou jsou alkoholy geraniol a l-citronellol.
Existuje mnoho druhů a kříženců, které dělíme do několika skupin:
Velkokvěté – většinou se jedná o čajohybridy, které se nejlépe hodí k řezu. Většinou rostlina tvoří na stonku jeden velký květ.
Mnohokvěté – jak je již z názvu patrné, na jednom stonku rostlina tvoří více drobnějších květů. Většinou jde o garnetky, polyantky, floribundy, zakrslé růže nebo polyantahybridy.
Sadové neboli parkové – hodí se pro svoji výšku 2 – 4 m především pro sadbovou nebo parkovou výsadbu. Většinou kvetou drobnými plnými nebo jednoduchými květy ve velkém množství. Některé druhy po odkvětu tvoří šípky, takže jsou dekorativní i po odkvětu.
Pokryvné – pro svůj plazivý růst se hodí nejlépe pro pokrytí půdy. Kvetou od června do července drobnými květy v nejrůznějších barevných odstínech.
Pnoucí – rostliny tohoto typu tvoří dlouhé plazivé výhony, které vyžadují pro růst oporu, na které vyniknou nejlépe. Kvetou obvykle po celé léto.
Řez provádíme od poloviny března do poloviny dubna. Obecně se dá říci, že čím dříve řez provedeme, tím dříve pokvetou.
U velkokvětých a záhonových růží odstraňujeme staré a odumřelé výhony s krátkými přírůstky. Jednoleté výhony obvykle seřezáváme na 2 – 3 pupeny.
Korunky stromkových růží řežeme silněji pro dosažení pravidelného tvaru. U popínavých růží odstraňujeme staré a mrazem poškozené výhony. U pnoucích růží platí zásada, že bujně rostoucí růže řežeme hlubokým řezem a slabě rostoucí pouze mírně. Silné jednoleté výhony zkracujeme zhruba o třetinu. Miniaturní růže zkracujeme přibližně o polovinu.
Pokryvným růžím odstraňujeme staré dřevo. Dále 2 – 5 silných výhonů zkracujeme na 3 až 5 oček, přičemž horní očko musí směřovat z rostliny ven.
Po řezu můžeme začít s hnojením.
Na zimu rostlinu přikrýváme chvojím a půdu kolem ní nahrneme ve velkém ke kmínku u kořenů rostliny. Silnější větve je vhodné obalit papírem.
A jak vy a růže? Na jakém stupni na vašem žebříčku oblíbenosti se nacházejí? A která barva růží je vaše nejoblíbenější?
Zdroj ZDE.
A pokud byste rádi základní rozdělení růží a jejich použití, tak koukněte třeba SEM.
Ruže sú jednoznačne najelegantnejšie :o))))pre mňa je to fijalová ruža s menom Maisner Fastnacht.V Olomouci sa koná výstava ruží Rozárium.kde si milovníčky ruží prídu na svoje :o)))ďakujem za krásny blog.Pozdravuje a pekné leto želá Marianna
OdpovědětVymazatTak ty jsou krasne. Musela jsem si je vygooglit:) Ja kvetiny az takhle detailne neznam. Nemam na to pamet. Verim, ze v Olomouci to musi byt nadhera. Jednou se tam snad vypravim. Dekuju za navstevu a za pochvalu. Prijdte zas:)
Vymazat